Vyhledávání


vytiskni pdf
Apache server – Úvod

Co je web server?

Webový server je software, který umožňuje klientům přístup k webovým stránkám; to znamená přístup k souborům v HTML formátu z prohlížeče nainstalovaném na vzdáleném počítači.

Web server je proto jednoduchý software, který umožňuje číst HTTP dotazy přicházející na port, který je přiřazen protokolu HTTP (základním nastavením je port 80) a poskytuje odpověď za pomoci stejného protokolu.

Hlavní webové servery na trhu jsou:

Apache
Microsoft IIS (Internet Information Server)
Microsoft PWS (Personal Web Server)
Xitam

Apache

Apache (www.apache.org) je nejčastěji používaný server na internetu. Je to aplikace fungující hlavně na OS jako je UNIX, ale také na Windows. Můžete také stáhnout balíček PHPdev package (nyní EasyPHP), který v sobě zahrnuje:

  • Apache Webový server,
  • MySQL Databázový server,
  • PHP server,
  • phpMyadmin (nástroj umožňující správu MySQL databáze).

Postup instalace EasyPHP je popsán v sekci PHP v CCM.

Název Apache pochází z doby, kdy byl vytvářen (‘a patchy server’) protože jde o výsledek velkého množství zabezpečení pro vytvoření bezpečného řešení.

Právě kvůli tomu, jakmile se objeví BUG, nebo je objevena nějaká chyba, je toto rychle opraveno a je ve velice krátkém čase distribuována nová verze Apache.

Apache má nyní mnoho funkcí, jako třeba možnost nastavit pro každý soubor specifické vlastnosti, jako třeba přidělování povolení k přístupu u htaccess souborů.